Governors

There are currently two vacancies for governors. If you are interested in becoming a governor, please contact the school office. Click here for contact details.

Mrs Lucy Smith

Parent Governor appointed April 2016

Responsibilities: Co-Chair, Raising Attainment 

Committee: Resources (Co-Chair)

2017-18 Attendance:  10/10

No pecuniary interests or other governance roles

Mrs Angela Frazer-Wicks

Parent Governor appointed November 2016

Responsibility: Early Years, SEN, Headteacher Performance

Committee: School Effectiveness

2017-18 Attendance: 5/10

No pecuniary interests or other governance roles

Vacancy

Parent Governor

 

Mrs Jill Nursey

Co-opted Governor appointed April 2016

Responsibilities: Pupil Premium, Headteacher Performance

Committee: School Effectiveness 

2017-18 Attendance: 10/10

No pecuniary interests or other governance roles

Mr Martyn Hale-Smith

Co-opted Governor appointed December 2017

Responsibilities: Co-chair, Safeguarding

Committee: Resources (Co-chair)

2017-18 Attendance: 6/8

No pecuniary interests or other governance roles

Vacancy

Co-opted Governor

 

 

Miss Sam Clark

Local Authority Governor appointed June 2018 

Responsibilities: Health and Safety

Committee: Resources (Co-Chair)

2017-18 Attendance: 7/10

No pecuniary interests or other governance roles

Mr Andy Laing

Staff Governor appointed October 2015 (2nd term)

Responsibilities: Raising Attainment

Committee: School Effectiveness

2017-18 Attendance: 9/1

No pecuniary interests or other governance roles

Mrs Jenny Atkins

Headteacher appointed April 2014

Responsibilities: School Improvement

Committees: School Effectiveness/Resources

2017-18 Attendance: 10/10

No pecuniary interests or other governance roles

Click here for Resources Committee Terms of Reference

Mrs Jocelyn Stange

Clerk to Governors appointed March 2016 

Click here for School Effectiveness Terms of Reference

Governors resigning during 2017-18

Mrs Vicki Horspool

Parent Governor appointed November 2016 (3rd term)

Resigned July 2018

Responsibilities: Co-chair, Safeguarding

Committee: School Effectiveness (Chair)

2017-18 Attendance: 9/10

Mrs Caroline Gill

Co-opted Governor appointed November 2016

Resigned March 2018

Responsibilities: SEN

Committee: Resources

2017-18 Attendance: 1/5